Jak vyzrát nad vysokým cholesterolem

Zdraví

Cholesterol je látka, kterou vyrábí naše tělo. Ta je nezbytná pro správné fungování lidského organismu, pokud je jí ale přespříliš, našemu organismu škodí. Cholesterol se tvoří v játrech, a hraje důležitou roli při mnoha tělesných funkcích, jako například při tvorbě buněčných membrán a důležitých hormonů, podílí se na stavbě buněk, tvorbě vitamínu D, na produkci stresového hormonu i pohlavních hormonů. Dvě třetiny cholesterolu vznikají přímo v těle, jednu třetinu pak přijímáte v potravě.
blonďatá cyklistka
Příčiny vysokého cholesterolu:
·         Nedodržování zdravého životního stylu.
·         Minimum denního pohybu.
·         Špatná příprava jídel.
·         Konzumace alkoholu.

Proč je vysoký cholesterol nebezpečný?
Přebytečný cholesterol se usazuje v cévních stěnách, což má za následek vznik infarktu či mrtvice, a ti jsou častou příčinou úmrtí. Představuje také jeden z nejrizikovějších faktorů aterosklerózy či nedokrevnosti dolních končetin.
přeplněný hamburger
Prevence
V Čechách si lidé moc nelámou hlavu s preventivními prohlídkami, a ani se přespříliš nezaměřují na zdraví životní styl, což je velká škoda, protože by to mnohým zabránilo vzniku zdravotních potíží. Vysoký cholesterol totiž nijak nebolí, a tak prvním signálem, že něco není v pořádku, bývá až infarkt.
Ovšem pokud se rozhodnete změnit životní styl, abyste se vyvarovali přílišnému cholesterolu, uvidíte, že pozitivní výsledky se vám projeví velmi brzy.
příprava vajec
Jak snížit vysoký cholesterol:
·         Snížit příjem tučných a smažených jídel, hlídat si váhu, a v případě obezity si nechat navrhnout jídelníček od dietologa.
·         Tuky přijímat raději ty rostlinné či rybí.
·         Stravovat se pravidelně.
·         Zvýšit příjem vlákniny. Ta je obsažena především v zelenině a ovoci.
·         Snížit příjem alkoholu nebo ho raději vyloučit úplně.
·         Omezit příjem soli.
·         Zvýšit pohybovou aktivitu, začít cvičit, běhat, plavat, nebo alespoň rychle chodit minimálně třicet minut denně.