Category Archives: Cestování

Cestování po Korfu autobusem

Cestování


Ne každý si může dovolit půjčit auto a zde to opravdu není příliš levná záležitost. Také taxíky mají oproti ostatnímu Řecku poměrně vysoké ceny. Ekonomicky nejvýhodnější jsou zde autobusy, je však třeba připravit se na zcela jiný systém, než je u nás.
cestování autobusem
Na Korfu jezdí dvě společnosti. GREEN BUS a BLUE BUS. Již tato informace je mírně zavádějící. Modré autobusy jsou většinou opravdu modré, ale zelené mají v současné době barvu zelenou, žlutozelenou a dokonce i bílou. Zřejmě Řekům v této těžké době chybí peníze na přestříkání. Od turistických autobusů je tedy dost obtížně rozpoznáte. Nejlépe podle toho, že nad řidičem slabě svítí název cílové stanice.
BLUE BUS – tyto autobusy jezdí jen v Kerkyře a okolí. Dostanete se s nimi i z letiště k autobusovému nádraží, jezdí zpravidla jednou za hodinu. Dalšími linkami se dostanete například k zámečku císařovny Sisi Achilleon, nebo do blízké Dassie.
GREEN BUS – jízdní řády najdete na internetu. Linky jsou rozdělené na severní a jižní část. Na nádraží se z letiště dostanete modrým autobusem nebo pěšky. Cesta není značená a je to asi kilometr. Doporučuji si trasu vytisknout a striktně si hlídat názvy ulic, stačí jedno špatné odbočení směrem k městu a ocitnete se v komplikované spleti vnitřních uliček. Taxíky v Kerkyře se sjednotily na taxe 15 euro, ať jedete z centra, nebo jen kousek.
Na nádraží najdete stanoviště označená čísly a prostor rozdělený na část levou a pravou. Abyste se nedostali do potíží, držte se těchto pravidel.
město kerkira
1.                  Pokud si vytisknete jízdní řád, najdete tam označení typu A4, B5 a podobně. TOTO NEJSOU ČÍSLA STANOVIŠŤ. Autobusy odjíždějí převážně chaoticky, na sever často z části pravé a na jih z části levé, ale jak kdy. Proto je vhodné chvilku před odjezdem usednout v hale a zírat na informační tabuli, která většinu času hlásá jen kolikátého je, ale vždy chviličku před odjezdem oznámí i cílové a průjezdové stanice příslušné linky a číslo stanoviště.
2.                  Nehledejte žádné okénko na prodej jízdenek. Tyto se vždy kupují až v autobuse a to během jízdy, takže se vždy pro jistotu zeptejte, zda autobus opravdu míří vaším směrem (někdy jich z jednoho stanoviště odjíždí více a nápis s cílovou stanicí zapnou až později), odložte si zavazadla a v klidu vyčkejte na výběrčího.
3.                  V hale je také informační pult. Někteří zaměstnanci vás však často odbudou informací – „asi po páté a možná tam odtud…“
4.                  Pozor na státní svátky. Mají jich hodně, a v tyto dny jezdí jako v sobotu nebo v neděli, dle toho, jak je pro ně svátek důležitý.
5.                  Při výletech nebo návratu je nutno někdy čas odjezdu vypočítat nebo odhadnout. Časy uvedené na tabulích jsou vždy z jednoho konkrétního bodu – tedy hlavní zastávky ve městě.
6.                  Velkou výhodou je, že autobusy dosud zastaví i mimo značenou zastávku, stačí jen mávnout.

Published by:

Tipy na školní výlety

Cestování


Blíží se konec školního roku nebo chcete dětem zpestřit výuku a vzít je do přírody? Hledáte inspiraci, jak výuku obohatit? Vezměte děti na zajímavý školní výlet. Je mnoho možností, jak zlobivé školáky zkrotit, premianty odměnit a všechny společně zabavit. Ideální možností, jak změnit zaběhlý stereotyp ve školní budově, je výlet.
děti na výletě

V posledních letech jsou oblíbeným místem školních výletů lanová centra. V takové centru děti zabavíte a navíc si ještě protáhnou svá těla. Třídu větších chlapců potěší výlet spojený s ježděním na čtyřkolkách, kde si nejen mohou zkusit své řidičské dovednosti, ale také se technicky přiučí během výkladu o těchto oblíbených strojích. Časté jsou také výlety do pekáren, keramických dílen, technických památek a zoologických zahrad.


Mezi tradiční výlety patří návštěvy hradů, zámků a muzeí. Zde se děti naučí poutavou formou historii daného místa. Lákavá jsou také historická centra měst či přírodní parky, skalní útvary a jeskyně.

Školní výlety přizpůsobujte ročnímu období. V chladných měsících využijte zimní stadion a vezměte děti na brusle. Využívejte různá muzea, která, ač se pro některé žáky mohou zdát nudná, nabízejí spoustu zábavy. Muzeum strašidel zaujme určitě každé dítě.
děti se hlásí

V teplém počasí jsou nejlepší volbou památky či přírodní krásy. Při výletech do přírody můžete vymyslet zábavné soutěže a pokud si nevíte rady, zkuste se poradit s někým, kdo přímo podobné výlety organizuje. Budete mít tak jistotu, že do aktivity bude zapojeno každé dítě. Starší děti mohou zažít i adrenalinová dobrodružství .Takový výlet velmi pomůže učitelům, kteří se díky tvorbě programu od odborníka mohou plně věnovat bezpečnosti svých žáků.

Děti se určitě z výletů budou vracet spokojené a plné dojmů z nových zážitků. A i učitelé taková zpestření jistě uvítají a získají novou inspiraci.

 

Published by:

Aveiro, Costa Nova nebo Águeda – poznejte krásy Portugalska

Cestování

·         Barevné plážové domky
·         Úzké ulice historických center
·         Krásné počasí
·         Málo turistů
·         Příznivé ceny
barevné domy

To všechno jsou města jako Aveiro nebo Águeda. Co tato města skrývají, co v ich můžete zař žít a co určitě neminout? Na všechno se dostane.
Pokud vyjíždíte z Lisabonu, měli byste vědět, že do Aveira vám cesta zabere dvě a půl hodiny vlakem, tři hodiny autem. Je to velice krásné město s bohatou historií, ačkoli malé asi jako Benátky nebo Provence. Ostatně, právě Benátkám je toto město podobné. A to zdaleka ne jenom kvůli venkovním festivalům tance v maskách, ale také proto, že je město propleteno kanály, po kterých se plaví gondoly se svými zpívajícími gondoliéry.
–          Není zde zdaleka tolik turistů
–          Ceny jsou příjemnější než v předražených Benátkách
–          Naleznete tady krásné malé barevné půvabné domečky, které jsou hitem místního cestovního ruchu
–          Podél přístavu se nachází mnoho restaurací a kaváren

Proč se vydat na místo Costa Nova?

Je to pláž nedaleko města. Dostanete se tam autobusem, na kole ale klidně i vypůjčeným autem, či svým vlastním. Proužkované domky, které se nacházejí podél celého pobřeží, jsou nádherné a stojí za to najít mezi nimi jeden, kde se dá ubytovat. Snad budete mít štěstí, místní zde mají turisty rádi, protože jsou zdrojem jejich obživy.
–          Oceán je v tomto místě velmi živý
–          Plavání je zde často nebezpečné, doporučují se většinou adrenalinové sporty
–          Nejlepší je opalování na zdejší pláži, to je bezpečné
deštníky v uličce
Co najdete v Águedě?
Tady probíhají v letních měsících umělecké výstavy, kdy se dávají barevné deštníky nad chodníky ulic, malují se křídami barevně schody a město žije pouličním uměním. Všechno je tady pak krásně barevné a voní to tu létem i uměním.
·         Águeda se nachází dvě hodiny od Aveira a hodinu a půl od Porta
·         Výstava začíná prvního července

Published by:

Nový Zéland – krajina z jiného světa

Cestování

Pokud chcete procestovat oba ostrovy, musíte sem přijet alespoň na měsíc, jinak tu skoro jic nezažijete, tvrdí zkušení cestovatelé. Pokud jste nikdy na Zélandu nebyli, nejspíš sháníte před odletem všechny dostupné informace. Například to, kam se určitě vydat, kde je něco zajímavého k vidění nebo kde se dá něco zajímavého zažít. Přinášíme vám seznam toho nejlepšího ze Zélandu.

hory

1.       Mount Cook – perla jižního ostrova
Leden je v Austrálii nejteplejší měsíc, hlavní sezona, a hlavně největší nápor turistů a také nejstabilnější počasí. Na západním pobřeží najdete cíl své cesty, Mount Cook. Nacházejí se zde horké prameny, kde se v hlavní sezoně často vyvalují tuleni. Hory jsou vidět z dálky, a i v lednu jsou zde pokryté ledem a sněhem. Můžete si zde volit z mnoha treků.

2.       Jezero Tekapo
Tohle jezero neminete. Při cestě od východního k západnímu pobřeží (cestou na Mount Cook) jej budete jistě míjet. Je to jezero s nepopsatelnou zelenou barvou a mléčnou konzistencí. Dokud si na něj nesáhnete, ani nevěříte, že je skutečné, vypadá totiž, jako by je tu někdo jenom tak namaloval.

3.       Fiordland
Tento národní park je místními považován za jedno z nejhezčích na Zélandu. Právě tady se často nacházejí tuleni. Vyjeďte si zde lodí!

4.       Wanaka
Toto městečko je poklidné a tiché. Nachází se zde pevninský ledovec, který neroztaje ani v hlavní sezoně. Vydejte se na něj s průvodcem.

5.       Abel Tasman
Zde najdete pláže plné písku, zajímavou přírodu a mnoho letních dovolenkových rezortů.

ostrov

6.       Národní park Tongarino
Vyhlášenou turistickou atrakcí jsou zde túry k sopkám, horkým pramenům a vysokým vodopádům. Právě tady je největší kumulace lázní, horké páry, gejzírů.

7.       Rotorua
Pokud jste milovníky adrenalinu, vyzkoušejte i v tomto městě Zorbing. Rotorua je také místem, kde dodnes žijí Maorové. Jejich kultura je v celém místě hojně znát. 

Published by:

Spojené arabské emiráty nejsou jenom Dubaj

Cestování

Dubaj je obrovská a drahá. Proti tomu Abú Dhabí, kde si můžete pořídit sympatickou dovolenou pro jednoho na týden už od patnácti tisíc korun, je orientálním zázrakem.

Co v Abú Dhabí?
V prvé řadě odpočívat. Mají tu mnoho architektonických skvostů moderní doby, samozřejmě můžete navštívit lázně a vodní světy, můžete využít zdejších pláží, a jistě navštivte zdejší Ferrari zábavní park nebo zoologickou zahradu. Ale ani to není všechno.

–          Nejdražší hotel Abú Dhabí (na první fotce)
Tím je sedmihvězdičkový hotel Emires Palace. Skutečně nabízí sedm hvězdiček a vy v tomto luxusu můžete bydlet na jednu noc za deset tisíc dolarů, tedy asi za dvě stě padesát tisíc korun českých.

Apartmány této hodnoty mají tři ložnice a každý host osobního sluhu. Každý pokoj v apartmá má vlastní obrovskou koupelnu, v každém apartmá je minimálně jeden z broušených lustrů Swarovski a v celém hotelu, kterému náleží sedm bazénů včetně dvou vnitřních, masážních a zkrášlovacích salonů také soukromá pláž dlouhá jeden a půl kilometru, na níž byl písek dovezen z Karibiku.

Zábavní park Ferrari
Ten zde byl postaven pro milovníky F1, kteří zde jezdí každoročně pozorovat závody na okruhu Abú Dhabí. Je postaven na ostrově Yas Island a má více než čtyři stovky metrů čtverečních. Můžete si vyzkoušet sednout do kokpitu, ale také si zde prohlédnout některé vozy, které ve F1 závodily v minulosti.

–          Ferrari Rosa
Pokud si myslíte, že vás nic nevyvede z míry, zkuste si jízdu na horské dráze Ferrari Rosa. Vozíky se pohybují rychlostí dvou set čtyřiceti kilometrů v hodině a jezdí střemhlav dolů i vzhůru nohama. Nic pro slabé povahy.

Pláže Perského zálivu

Můžete navštívit zdejší kuchyně v hotelech, nebo vyrazit do restaurace, či si nechat dát něco malého na talíř na pláži. Nezapomeňte, že se nacházíte v muslimské zemi, proto nečekejte vepřové. Zároveň byste neměli na veřejných plážích svlékat příliš mnoho oblečení. 

Published by:

Hrady a zámky plné strašidel

Cestování

V České republice se nachází nepočítaně hradů a zámků, na kterých údajně straší, ať už se jedná o Bílou paní, bezhlavého rytíře, zazděnou jeptišku či krvežíznivého upíra. Mnoho lidí se bojí vejít, ostatní doufají, že zahlédnou ono pověstné strašidlo. Proč ale většina nadšenců pro spirituální jevy nevydrží na místě až do rána? Mám pro Vás pár tipů, kam se mnoho návštěvníků pomalu neodváží ani za denního světla.
 měsíc u zříceniny
1.SVOJANOV, Pardubický kraj
Svojanov je nejstarším královským hradem na našem území. V jeho architektuře se mísí prvky gotiky a empíru, tedy středověk a začátek 19. století, podobný hrad u nás nenajdete.
Další legenda je O vypálení Skalského dvora. Když na počátku třicetileté války přitáhli na Svojanov polští jezdci z Vítějevsi, poslal nájemce Skalského dvora Martin Doležal celou svoji rodinu, aby se ukryli na hradě. Bohužel je jezdci dostihli, kde nyní stojí Boží muka, a tam je i zabili. Martin se svým desetiletým synem hnal dobytek do úkrytu v Olšinách. Jakmile se dozvěděl, že jsou všichni mrtví, sám po čase spáchal sebevraždu, oběsil se v lese blízko hradu. O jeho jediném přeživším synovi se záznamy nedochovaly, ale dodnes je slyšet z lesa dětský pláč.
 
2.VĚŽ MARKOMANKA neboli HLÍZOVÁ VĚŽ, Jihočeský kraj
Není vůbec jasné, kdy byla tato věž přesně postavena.
Další legenda vypráví O zvíkovském rarášku. Jednoho teplého podzimního dne uspořádala skupina šlechticů hon. Jelikož byly zvíkovské lesy plné zvěře, byly to vždy velké hony. Po vydařeném lovu a dobré hostině se jeden rozhodl, že půjde nahoru a bude spát. O půlnoci ho ale vzbudil zvon a výsměšný smích. Zažehl louči, rozhlédl se kolem a uviděl maličkého skřítka s červenou čepičkou a lucernou. Odvrátil se, a když podíval znovu, už tam nikdo nestál. Znovu ulehl, snažil se usnout. Skřítek se svým výsměšným úsměvem se mu ale zjevil ještě jednou, naposledy. Potom ho již nikdy tento šlechtic neviděl.
Možná proto se tento hrad jmenoval Klingenberg – Zvonící hrad.
 měsíc u hradu hohenzollern
3.HRAD KAŠPERK, Plzeňský kraj
Tento hrad byl vybudován na přání Karla IV. v roce 1356 k ochraně poddaných a tzv. Zlaté stezky. Roku 1616 byl již zchátralý hrad prodán městu Kašperské Hory, a toto město má hrad ve svém majetku do dnes.
Další legenda vypráví O nebožtících v kostele. Žena si v neděli po obědě na chvíli zdřímla, a když se probudila, nevěděla, kolik je hodin. Slyšela zvonění v kostele, proto se tam ihned vydala, ráda, že nezmešká nedělní mši. Jakmile vstoupila do kostela, rozhlížejíce kolem sebe, nepoznávala nikoho. Sedla si tedy na prázdné místo a najednou zahlédla svého souseda, který byl již nějakou dobu mrtvý. Tu se k ní naklonila sousedka a řekla jí, aby hned utíkala domů a po cestě odhodila svůj kabátek na hřbitov. Žena na nic nečekala a rychle utíkala domů. Její kabátek ráno našli věřící roztrhaný na cáry na hřbitově.
 
Těchto pár legend vede k zamyšlení, jestli jsme doopravdy sami, anebo s námi ''žijí'' nadpřirozené bytosti. Posuďte sami.

Published by:

Slunce, zdravé jídlo a pohodička

Cestování

Už se zase blíží léto, které s sebou tradičně přináší horké a také dusné dny. Každý rok si všichni dělají starost s tím, jestli budou dobře vypadat v plavkách a jak se poprat s kily navíc, které se vytvořily přes zimu.

Od každé druhé ženy nebo muže uslyšíte větu, že by rádi vypadali jako modelka či nějaký svalovec. Mít krásnou postavu, se kterou se můžete chlubit někde na koupališti, chce rozhodně každý. Co proto ale musíte udělat?
vlčí máky

Jestli si myslíte, že stačí pouze sportovat, pak jste na omylu. Nejen běh ale cvičení je vám k ničemu, pokud se nezačnete dobře stravovat. Přece se nebudete po ránu trápit během, když poté přijdete domů a dáte si dobrý řízek. Co si ale dát v takovém horku, pokud chcete, aby vám jídlo chutnalo, a zároveň jste dodržovali zdravou stravu?

Ve dnech, kdy máte pocit, že z vás teče pot jako z vodopádu, určitě ani vy nemáte chuť na sice výborný ale za to tučný bůček s bramborem. Raději byste si dali něco mnohem lehčího. Musí to být ale zároveň i něco chutného. A právě zde nastupují saláty. Určitě se nemusíte bát toho, že by po vás někdo chtěl, abyste utrhli celou hlávku salátu a následně ji spořádali. Hovoříme tady o více kouscích zeleniny (kousky hlávkového salátu, cherry rajčátka, papriky…), které je potřeba následně zakápnout bylinkovým dresingem.
skákání u vody

Možná si teď říkáte, jaké saláty jsou pro nás vlastně nejlepší. Záleží to ale na každém z nás. Někdo má rád pouze čistý zeleninový salát, jiný si jej doplní sýrem, oříšky apod. Za velmi chutné se považují ty saláty, které jsou doplněny těstovinami nebo rýží se zeleninou. Bohužel ne všichni si ale dokáží představit své jídlo bez masa. V takovém případě je možné si do salátu přidat tuňák, krevety nebo kousky kuřecího masa.

Celé léto ale nemusíte ujíždět pouze na salátech. Pokud už jich máte dost, můžete vyzkoušet zázraky z vašeho grilu. Zkuste si připravit lososa nebo grilované kuřecí prsíčko.

Jestli je něco, na co v horkých dnech rozhodně nesmíte zapomínat, pak je to pitný režim. Nejlepší je čistá voda s citrónem.

Věřte, že pokud nebudete hřešit a vyhnete se tučným jídlům, vaše krásná postava vám již brzy zaklepe na dveře.

Published by:

K moři do Chorvatska pohodlným autobusem

Cestování

Vaši dovolenou u oblíbeného moře letos nemusíte oželet z důvodu nedostatku financí. Stačí jen vědět, jak pořídit dovolenou u moře levně a výhodně. Vyzkoušejte levnější a pohodlnější způsob cestování do chorvatska, kam vás dopraví pohodlný moderní autobus. Cena zpáteční jízdenky z České republiky do Dalmácie a zpět je exkluzivní. Takováto výhodná cena tak podstatně sníží vaše celkové rodinné náklady za dovolenou a vy tak ušetříte.
lodě v přístavu
I s nízkým rozpočtem na rodinnou dovolenou si tak můžete dopřát vysněný pobyt u moře. Můžete si vybrat z velkého množství zastávkových míst po celém pobřeží Dalmácie, od známého letoviska Zadar v severní části, až po Gradac v části jižní. Vybrat si tak můžete za místo pobytu vaší dovolené ze spousty známých letovisek – tam už jen stačí zarezervovat si vybraný apartmán, penzion nebo si můžete vyrazit do kempu pod stan a snížit tak vaše výdaje za letní dovolenou u moře na minimum.

Díky báječné ceně za dopravu k mořitak budete moci poznat spousty zajímavých míst v oblíbené destinaci, procházet se po písčitých plážích při západu slunce, ochutnat místní kulinářské speciality a poznat kulturu Chorvatů. To vše byste si chtěli nechat ujít a místo toho byste snad chtěli raději zůstat doma? Nemusíte, naše nízké ceny dopravy vám hrají do karet.
Dopřejte si příjemné letní radovánky s celou vaší rodinou na některém příjemném místě chorvatského pobřeží.
vodopád v Chorvatsku
Cestu na místo vaší dovolenky už nemusíte řešit, na konkrétní místo vás dopraví náš pohodlný autobus, ve kterém vám nebude vůbec nic chybět. Pro jednou tak budete moci sundat ruce z volantu a jednoduše se povezete na vaši vyhlédnutou pláž. Na naši autobusovou dopravu se můžete spolehnout. Nabízíme vám kvalitní síť služeb za parádně nízké ceny, které vás nenechají chladnými.

Published by: