Hrady a zámky plné strašidel

Cestování

V České republice se nachází nepočítaně hradů a zámků, na kterých údajně straší, ať už se jedná o Bílou paní, bezhlavého rytíře, zazděnou jeptišku či krvežíznivého upíra. Mnoho lidí se bojí vejít, ostatní doufají, že zahlédnou ono pověstné strašidlo. Proč ale většina nadšenců pro spirituální jevy nevydrží na místě až do rána? Mám pro Vás pár tipů, kam se mnoho návštěvníků pomalu neodváží ani za denního světla.
 měsíc u zříceniny
1.SVOJANOV, Pardubický kraj
Svojanov je nejstarším královským hradem na našem území. V jeho architektuře se mísí prvky gotiky a empíru, tedy středověk a začátek 19. století, podobný hrad u nás nenajdete.
Další legenda je O vypálení Skalského dvora. Když na počátku třicetileté války přitáhli na Svojanov polští jezdci z Vítějevsi, poslal nájemce Skalského dvora Martin Doležal celou svoji rodinu, aby se ukryli na hradě. Bohužel je jezdci dostihli, kde nyní stojí Boží muka, a tam je i zabili. Martin se svým desetiletým synem hnal dobytek do úkrytu v Olšinách. Jakmile se dozvěděl, že jsou všichni mrtví, sám po čase spáchal sebevraždu, oběsil se v lese blízko hradu. O jeho jediném přeživším synovi se záznamy nedochovaly, ale dodnes je slyšet z lesa dětský pláč.
 
2.VĚŽ MARKOMANKA neboli HLÍZOVÁ VĚŽ, Jihočeský kraj
Není vůbec jasné, kdy byla tato věž přesně postavena.
Další legenda vypráví O zvíkovském rarášku. Jednoho teplého podzimního dne uspořádala skupina šlechticů hon. Jelikož byly zvíkovské lesy plné zvěře, byly to vždy velké hony. Po vydařeném lovu a dobré hostině se jeden rozhodl, že půjde nahoru a bude spát. O půlnoci ho ale vzbudil zvon a výsměšný smích. Zažehl louči, rozhlédl se kolem a uviděl maličkého skřítka s červenou čepičkou a lucernou. Odvrátil se, a když podíval znovu, už tam nikdo nestál. Znovu ulehl, snažil se usnout. Skřítek se svým výsměšným úsměvem se mu ale zjevil ještě jednou, naposledy. Potom ho již nikdy tento šlechtic neviděl.
Možná proto se tento hrad jmenoval Klingenberg – Zvonící hrad.
 měsíc u hradu hohenzollern
3.HRAD KAŠPERK, Plzeňský kraj
Tento hrad byl vybudován na přání Karla IV. v roce 1356 k ochraně poddaných a tzv. Zlaté stezky. Roku 1616 byl již zchátralý hrad prodán městu Kašperské Hory, a toto město má hrad ve svém majetku do dnes.
Další legenda vypráví O nebožtících v kostele. Žena si v neděli po obědě na chvíli zdřímla, a když se probudila, nevěděla, kolik je hodin. Slyšela zvonění v kostele, proto se tam ihned vydala, ráda, že nezmešká nedělní mši. Jakmile vstoupila do kostela, rozhlížejíce kolem sebe, nepoznávala nikoho. Sedla si tedy na prázdné místo a najednou zahlédla svého souseda, který byl již nějakou dobu mrtvý. Tu se k ní naklonila sousedka a řekla jí, aby hned utíkala domů a po cestě odhodila svůj kabátek na hřbitov. Žena na nic nečekala a rychle utíkala domů. Její kabátek ráno našli věřící roztrhaný na cáry na hřbitově.
 
Těchto pár legend vede k zamyšlení, jestli jsme doopravdy sami, anebo s námi ''žijí'' nadpřirozené bytosti. Posuďte sami.