Cestování po Korfu autobusem

Cestování


Ne každý si může dovolit půjčit auto a zde to opravdu není příliš levná záležitost. Také taxíky mají oproti ostatnímu Řecku poměrně vysoké ceny. Ekonomicky nejvýhodnější jsou zde autobusy, je však třeba připravit se na zcela jiný systém, než je u nás.
cestování autobusem
Na Korfu jezdí dvě společnosti. GREEN BUS a BLUE BUS. Již tato informace je mírně zavádějící. Modré autobusy jsou většinou opravdu modré, ale zelené mají v současné době barvu zelenou, žlutozelenou a dokonce i bílou. Zřejmě Řekům v této těžké době chybí peníze na přestříkání. Od turistických autobusů je tedy dost obtížně rozpoznáte. Nejlépe podle toho, že nad řidičem slabě svítí název cílové stanice.
BLUE BUS – tyto autobusy jezdí jen v Kerkyře a okolí. Dostanete se s nimi i z letiště k autobusovému nádraží, jezdí zpravidla jednou za hodinu. Dalšími linkami se dostanete například k zámečku císařovny Sisi Achilleon, nebo do blízké Dassie.
GREEN BUS – jízdní řády najdete na internetu. Linky jsou rozdělené na severní a jižní část. Na nádraží se z letiště dostanete modrým autobusem nebo pěšky. Cesta není značená a je to asi kilometr. Doporučuji si trasu vytisknout a striktně si hlídat názvy ulic, stačí jedno špatné odbočení směrem k městu a ocitnete se v komplikované spleti vnitřních uliček. Taxíky v Kerkyře se sjednotily na taxe 15 euro, ať jedete z centra, nebo jen kousek.
Na nádraží najdete stanoviště označená čísly a prostor rozdělený na část levou a pravou. Abyste se nedostali do potíží, držte se těchto pravidel.
město kerkira
1.                  Pokud si vytisknete jízdní řád, najdete tam označení typu A4, B5 a podobně. TOTO NEJSOU ČÍSLA STANOVIŠŤ. Autobusy odjíždějí převážně chaoticky, na sever často z části pravé a na jih z části levé, ale jak kdy. Proto je vhodné chvilku před odjezdem usednout v hale a zírat na informační tabuli, která většinu času hlásá jen kolikátého je, ale vždy chviličku před odjezdem oznámí i cílové a průjezdové stanice příslušné linky a číslo stanoviště.
2.                  Nehledejte žádné okénko na prodej jízdenek. Tyto se vždy kupují až v autobuse a to během jízdy, takže se vždy pro jistotu zeptejte, zda autobus opravdu míří vaším směrem (někdy jich z jednoho stanoviště odjíždí více a nápis s cílovou stanicí zapnou až později), odložte si zavazadla a v klidu vyčkejte na výběrčího.
3.                  V hale je také informační pult. Někteří zaměstnanci vás však často odbudou informací – „asi po páté a možná tam odtud…“
4.                  Pozor na státní svátky. Mají jich hodně, a v tyto dny jezdí jako v sobotu nebo v neděli, dle toho, jak je pro ně svátek důležitý.
5.                  Při výletech nebo návratu je nutno někdy čas odjezdu vypočítat nebo odhadnout. Časy uvedené na tabulích jsou vždy z jednoho konkrétního bodu – tedy hlavní zastávky ve městě.
6.                  Velkou výhodou je, že autobusy dosud zastaví i mimo značenou zastávku, stačí jen mávnout.