V čem tkví výhody americké hypotéky?

Dům a byt

Americká hypotéka není hypotéka v pravém slova smyslu, jedná se spíše o dlouhodobý spotřebitelský úvěr s některými prvky hypotéky. I možná z tohoto důvodu její popularita neustále roste.

Běžný hypoteční úvěr na bydlení je účelový úvěr, podléhá mu tedy celá řada pravidel. Asi tím nejvíce odrazujícím je, že vám banka přesně definuje, na co mohou být peníze z úvěru čerpány. Povětšinou je tedy možné tento úvěr použít jen k realizaci vlastního bydlení, tedy na koupi nemovitosti, přestavbu, rekonstrukci nebo třeba výstavbu. Veškeré čerpání úvěru je navíc zapotřebí dokládat za pomoci faktur, smluv a účtenek. Jedná se tedy o velmi striktní úvěr, který ovšem nabízí zpravidla nejvýhodnější úrokovou sazbu. Jak je tomu ale s její americkou jmenovkyní?

Podpis smlouvy

Americká hypotéka je neúčelový úvěr, z toho vyplývá, že o ní může žadatel požádat za jakýmkoliv účelem. Chcete cestovat, studovat v zahraničí nebo si třeba pořídit nový automobil? Tak přesně pro tyto důvody je tu americká hypotéka. Mnoho lidí jí volí i pro realizaci vlastního bydlení, neboť stavební firmy velmi často nabízí úsporu při platbě na ruku.

Závazná smlouva

Benevolentnost vykoupena vyšší úrokovou sazbou

Z toho co bylo výše napsáno, vyplývá, že je americká hypotéka v mnohých ohledech benevolentnější než ta klasická. Jenže není všechno zlato, co se třpytí. Za tuto benevolentnost si totiž připlatíte na úrokové sazbě…a to ne málo. Povětšinou je úroková sazba u americké hypotéky přibližně dvojnásobná. Co to znamená? Že na úrocích zaplatíte až dvakrát tolik. To může v konečném důsledku představovat i tisíce korun ročně. Většina bankovních i nebankovních společností navíc nenabízí v případně americké hypotéky tak vehementní sumy. A počítat musíte i se zástavou nemovitosti, stejně jako je tomu u běžné hypotéky. Bude možné navíc čerpat i menší hypotéku zástavní hodnoty.