V našem bydlení se někdy uplatňují okna poněkud netypická, jako je například okno, které propojuje dvě sousední místnosti. K čemu je dobré takové okno, které vede z jedné místnosti do druhé? Okno mezi dvěma místnostmi může kupříkladu:
§ Osvětlit tmavý prostor v interiéru.
§ Zjednodušit servírování jídla z kuchyně.
§ Lze jej využít pro kontrolu malých dětí.
§ Poskytne nám zajímavý výhled.
Tato interiérová okna se někdy dávala mezi místnosti již při stavbě domu, ale někdy také vznikla při pozdější přestavbě domu, kdy byla vybudována neúmyslně.
Více světla v místnosti
Jednou z výhod tohoto interiérového okna mezi dvěma místnostmi je to, že okno poskytuje více světla do místnosti. Toto okno oceníme především u místností, které jsou osvětleny nedostatečně, anebo nemají přímé světlo vůbec. Interiérové okénko častěji propojuje tmavou chodbu s obytnou místností. Takto může osvětlit i původně tmavá schodiště do obytného podkroví domu.
Servírování pokrmů
Takovéto vnitřní okno, které je umístěno mezi kuchyní a jídelnou, anebo kuchyní a obývacím pokojem nám může usnadnit servírování pokrmů a nápojů pro členy rodiny, ale i návštěvy. A to obzvláště v tom případě, když obě místnosti nemají přímé propojení dveřmi. Z interiérového okénka je možné tak snadno vytvořit servírovací okno, které můžeme doplnit širokým parapetem pro odkládání talířů, hrnečků a ostatního použitého nádobí. Tímto nám okno ušetří spoustu běhání mezi kuchyní a jídelním stolem. Navíc se tak vyhneme delší obtížné chůzi s plnými talíři a hrnečky.
Děti pod dohledem
Díky interiérovému oknu můžeme mít také snadný přehled o tom, co se děje v dětském pokoji, a máme tak své malé děti bezpečně pod kontrolou.
Zajímavý výhled
Někdy nám takovéto okénko mezi dvěma místnostmi může posloužit jako hezký výhled na něco příjemného a zajímavého vedle. Pokud máte například:
§ zajímavý architektonický článek v chodbě
§ ozdobný kamenný prvek v hale