Okno mezi místnostmi

Dům a byt

V našem bydlení se někdy uplatňují okna poněkud netypická, jako je například okno, které propojuje dvě sousední místnosti. K čemu je dobré takové okno, které vede z jedné místnosti do druhé? Okno mezi dvěma místnostmi může kupříkladu:
§  Osvětlit tmavý prostor v interiéru.
§  Zjednodušit servírování jídla z kuchyně.
§  Lze jej využít pro kontrolu malých dětí.
§  Poskytne nám zajímavý výhled.
Tato interiérová okna se někdy dávala mezi místnosti již při stavbě domu, ale někdy také vznikla při pozdější přestavbě domu, kdy byla vybudována neúmyslně.
květiny za záclonou

Více světla v místnosti

Jednou z výhod tohoto interiérového okna mezi dvěma místnostmi je to, že okno poskytuje více světla do místnosti.  Toto okno oceníme především u místností, které jsou osvětleny nedostatečně, anebo nemají přímé světlo vůbec. Interiérové okénko častěji propojuje tmavou chodbu s obytnou místností. Takto může osvětlit i původně tmavá schodiště do obytného podkroví domu.

Servírování pokrmů

Takovéto vnitřní okno, které je umístěno mezi kuchyní a jídelnou, anebo kuchyní a obývacím pokojem nám může usnadnit servírování pokrmů a nápojů pro členy rodiny, ale i návštěvy. A to obzvláště v tom případě, když obě místnosti nemají přímé propojení dveřmi. Z interiérového okénka je možné tak snadno vytvořit servírovací okno, které můžeme doplnit širokým parapetem pro odkládání talířů, hrnečků a ostatního použitého nádobí. Tímto nám okno ušetří spoustu běhání mezi kuchyní a jídelním stolem. Navíc se tak vyhneme delší obtížné chůzi s plnými talíři a hrnečky.
kočka za závěsem

Děti pod dohledem

Díky interiérovému oknu můžeme mít také snadný přehled o tom, co se děje v dětském pokoji, a máme tak své malé děti bezpečně pod kontrolou.

Zajímavý výhled

Někdy nám takovéto okénko mezi dvěma místnostmi může posloužit jako hezký výhled na něco příjemného a zajímavého vedle. Pokud máte například:
§  zajímavý architektonický článek v chodbě
§  ozdobný kamenný prvek v hale