Co všechno společnost Microsoft o vás zjišťuje

Web

Poslední verze OS Windows však není zdroj, který pracuje nezávisle na svém okolí, sám o sobě, pouze v režimu offline, i když by si to možná někteří z nás přáli. Systém předpokládá, alespoň v budoucnu, připojení dotyčného počítače do internetové sítě, a s tím souvisí celá řada služeb.
windows okna
Operační systém se zajímá o vaše kontaktní údaje, o lokalizaci počítače stanovenou jako přesnou polohu souřadnicemi GPS, o navštívené webové stránky, o styl a způsob vámi psaného textu. Microsoft to zajímá z důvodu tzv. personalizace. To je např. nastavení cílené reklamy v programech Microsoft Store, nebo v internetovém prohlížeči MS Edge.
Při instalaci OS Windows 10 vám bude nabízeno vytvoření účtu Microsoft, kde budete uvádět svá osobní data. Ta budou uložena na externím tzv. Cloudovém úložišti. Většina uživatelů v průběhu instalace Windows 10 dbá na doporučené tzv. expresní nastavení, a to je právě okamžik, kdy společnosti odesíláte mnoho svých citlivých údajů. Zajímá ji především:

  • Chybová hlášení v průběhu instalace a při běhu operačního systému.
  • Navštívené webové stránky pro filtrování SmartScreen.
  • Uložené osobní kontakty.
  • Vaše přesná poloha, a to buď u pevných zařízení (stolních počítačů) jako stabilní poloha, nebo možnost monitoringu pohybu u mobilních zařízení (notebooky, smartphony a tablety).
  • Identita osoby (pohlaví, jméno atd.).
  • Osobní data potřebná pro provoz cloudového úložiště Microsoft One Drive.
  • Podezřelé soubory z důvodu antivirové ochrany (Windows Defender).

starý logo
Společnost Microsoft s těmito daty pracuje ne kvůli tomu, aby vás špehovala, ale skutečně je využívá pro svou práci, tedy tím pádem, mimo jiné, i pro své marketingové cíle. Zajímá ji, jaké produkty by vám mohla nabídnout v budoucnu, jak jste spokojeni s využíváním jejich současných výrobků, zkrátka v dnešním světě pro docela běžné informace, které získává i celá řada dalších firem. Např. společnosti Google nebo Facebook pracují s podobnými strategiemi.
Odesílání některých osobních údajů lze pozměnit a zablokovat v rozšířeném nastavení systému, přesto jistá základní data o vašem zařízení a vaší osobě společnost vyžaduje.