Jak vybírat džíny

Móda

Samozřejmě záleží na typu vaší postavy. To je nejdůležitější nehledě na módní trendy! Jaký střih tedy vybrat? Zkusíme trochu poradit.
ruce v kapse 
Pro ženské křivky
Pro postavu tvaru přesýpacích hodin či hrušky jsou nejvhodnější a nejlépe padnou tzv. boot cut jeans. Tento střih je obtažený přes stehna a zadek a od kolen dolů se mírně rozšiřuje. Díky kapsám blízko u sebe vypadá zadeček menší. Volnější spodní část zajistí, že postava působí symetričtěji. Lehké rozšíření od kolen dolů pak opticky prodlužuje nohy.
 
Pro vysoké
Vysoké ženy mají v módě vyhráno, sluší jim téměř cokoliv! Ovšem džíny s vysokým pasem by mohly působit ještě větší prodloužení jejich postavy, což nemusí být vždy žádoucí. Pokud vyšším ženám patříte i vy, volte raději džíny bokovky. Jako vysoká si můžete dovolit džíny slim (neboli trubky) nebo wide leg jeans (odshora se rozšiřují, někdy mírně, někdy i extrémně).
 
Pro malé a hubené
Pokud jste malá a hubená, bez problémů můžete nosit super úzké špagetové nohavice – skinny, které dokonale obepínají postavu. Pokud nohavice nad kotníky trochu ohrnete a nazujete podpatky, zajistí tyto džíny prodloužení a zeštíhlení nohou.
 
Pro sportovní postavu
Ženám se sportovní postavou skvěle padnou džíny pánského střihu, tzv. boyfriend jeans. Na bocích by měly viset a mají snížený sed. Ohrnují se nad kotníkem. Verzí těchto kalhot s mnohem užšími nohavicemi jsou boyfriend skinny. Sportovní postavě zalichotí též slouchy skinny jeans, které obepínají boky a nohy volně, aniž by zakryly vaše přednosti.
 
Pro chlapecké postavy
Chlapecká postava bez výrazných křivek. Tak pro tu se hodí tzv. high waisted skinny jeans, to jsou džíny s úzkými nohavicemi a vysokým pasem. Jestli máte úzké boky a štíhlé nohy, můžete volit džíny s výraznými aplikacemi, potisky i dírami.
 džíny na ramínkách
Pro pár kilo navíc
Postavám s nějakým tím kilem navíc (ale i těm štíhlejším) skvěle padnou tzv. bell bottom jeans, známé jako zvony. Tyto džíny se rozšiřují od kolen. Rozšíření bývá i hodně výrazné, inspirované sedmdesátými léty. Obvykle mají vyšší pas, ale nosí se i jako bokovky. Obutí k nim volte s vyššími podpatky. Kalhoty by měly podpatky zakrývat.
 
Univerzální pro všechny
Jedničkou mezi střihy jsou bezesporu straight jeans. Mají klasické rovné nohavice. Ty volte určitě v případě, kdy nad vhodností všech výše uvedených střihů váháte. Jejich výhodou je, že sluší každé postavě. Jedná se o klasický nadčasový střih. Neměl by tedy chybět v šatníku žádné ženy.