Někdy zbývá už jen půjčka

Ekonomika

Za všechno se platí. A to, jak víme všichni, především penězi. Což znamená, že chce-li člověk něco mít, musí si na to nejprve někde nějakým způsobem vydělat. Protože dokud nemá někdo čím zaplatit, nemá ani jistotu, že mu ostatní poskytnou to, co potřebuje. A spíše mu to neposkytnou, protože na dluh se moc často nedává a už vůbec se nerozdává něco cizím lidem.

A tak lidé peníze shánějí, přicházejí k nim, jak jenom to dokážou. A snaží se, aby jich měli za všech okolností dost, tolik, kolik je právě zapotřebí. Protože dostatek peněz je dobrá věc a jejich nadbytek je věc ještě příjemnější, na rozdíl od nedostatku, který nedělá dobře nikomu.

srovnané mince

Jenže se až příliš snadno stává, že někdo peníze potřebuje, ale dost jich nemá. Dochází k tomu z mnoha různých důvodů. Ale končí to pokaždé podobně. Člověk, který peníze nemá, se musí úměrně jejich nedostatku uskromňovat, a někdy si musí odříkat třeba i to, co je pro něj skutečně zásadní. A někdy by bylo potřeba omezit se natolik, že už to prostě takhle dál nejde.

A když je tedy finanční tíseň nesnesitelná? Pak určitě přijde vhod aspoň půjčka. Ta je sice dobrá jenom na dočasné pokrytí těch nákladů, na které člověku nestačí jeho vlastní peníze, a její nevýhodou je to, že se musí později i s úroky splatit, ale buďme nejednou rádi aspoň za to. I život závislý na půjčce je nejednou lepší než život provázený nedostatkem finančních prostředků.

stovka eura

Jenže kterou půjčku si vzít? To je otázka hodně zásadního významu. Protože není každá půjčka stejná jako nejlevnější americká hypotéka FAHD. Některé půjčky jsou levné, zatímco jiné se třeba i hodně prodraží, některé se získávají snadno, zatímco u jiných se velice přísně posuzuje schopnost a ochota žadatele splácet a mnohému se nevyhoví, někde jsou takové či onaké výhody nebo naopak nevýhody.

A je na každém z nás, aby si dobře vybral. Protože zvolí-li si půjčku špatně, může se to i vymstít.