Jak v létě pečovat o svou pokožku

Krása

Dlouhé dny trávené v bazénu, grilování s rodinou a přáteli, nadměrné vystavování slunečním paprskům a konzumace alkoholu. I to mohou být faktory letních radovánek vedoucí k namáhání pokožky a jejímu oslabení.
relaxace na louce

Ochrana před sluníčkem

Opalováním můžeme dosáhnout vysněné snědé pleti, ovšem s dlouhodobým vystavováním sluníčku si není radno zahrávat – a to i ze zdravotních důvodů.
Vlivem UV záření může v DNA docházet k tvorbě cyklobutanpyrimidinových dimerů, což vede k mutacím. Některé mutace mohou buňku závažně poškodit, jiné dokonce způsobit její nadměrné bujení. Je několik možností, jak se chránit. Snad nejlepší je vyhnout se záření úplně. V případě, kdy to není možné, snažíme se kůži zahalit oděvem (např. lehkými halenkami s dlouhými rukávy, šátky, klobouky). V mezním případě se chráníme použitím opalovacích krému s UV filtry. U těch je vhodné pozastavit se nad složením, jelikož některé obsahují i sloučeniny nebezpečné pro samotnou pokožku nebo okolí. Havaj tento rok dokonce zakázala prodej a distribuci opalovacích krémů, jejichž ingredience poškozují mořské korály.

Hydratace

Důležité je dodržování pitného režimu. To nejen z důvodu horka, ale i kvůli vysušování pokožky vlivem chlóru v bazénu nebo v důsledku požití vyšších dávek alkoholu, jež svým metabolitem – formaldehydem – dehydratují organismus zevnitř.
Tekutiny doplňujeme v průběhu dne, nejlépe půl hodiny před jídlem a snížit tempo před spaním. Také se vyplatí konzumovat ovoce a zeleninu bohatou na vodu – okurky nebo melouny.  S tím je spojená i rozmanitost jídelníčku v letních měsících, kdy máme snadnější přístup k čerstvým a sezónním potravinám. (Čímž se samozřejmě nemyslí nanuky, ani grilovací klobásy.)
opalovací krém na koleni
Pleť hydratujeme zvnějšku, a to za použití tzv. hydrolátů neboli květinových vod. Jedná se o květinové destiláty, které napomáhají celkové tonizaci pleti a jsou skvělým pomocníkem k nastartování každého horkého dne. Pro osvěžení aplikujeme rozprašovačem v okolí obličeje a krku. Péči završíme lehčím rostlinným olejem, případně vlastním rostlinným macerátem. Pokožka nám na podzim poděkuje.