SIM karty jsou přežitek

Technika

Plastové kartičky s čipem tak zvané SIM (subscriber identity module) jsou na ústupu. Veškerá telekomunikační technika, od telefonů po tablety, v podstatě všechna mobilní zařízení budou mít v budoucnu SIM vestavěnou. Tento přerod by měl přinést více komfortu pro uživatele, ale v některých situacích mohou nastat i komplikace. 
notebook v posteli
Implementovaná SIM karta, označována jako eSIM (embedded), je zatím v české republice testována operátorem T-Mobile který tvrdí, že z technických důvodů již nebrání nic jejímu plnému nasazení. Spekuluje se, že k aktivnímu prodeji dojde už koncem roku 2017, ale fakticky se bude jednat o další testovací zkoušky. Není totiž na trhu ještě dost zařízení, která mohou s eSIM kartou pracovat. Takže operátor nebude mít zařízení, na kterém by mohl nový typ karet aktivovat. Nic to ovšem nemění na faktu, že T-Mobile je již na nástup nových zařízení připraven a bude mít náskok před ostatními operátory, až nadejde čas pro eSIM karty.

Nový typ SIM karet přináší jisté výhody

Největší výhodou bude možnost připojení zařízení, pro které je vkládání stávajících SIM karet komplikované. Například bude možné ji instalovat do čidel senzorů a nositelné elektroniky, což povede k rozvoji internetu věcí. U mobilních telefonů bude mít eSIM výhodu zlepšení manipulace. Navíc přístroje, které nebudou konstruovány pro snazší demontáž krytu z důvodů častého „přehazování“ SIM karet, budu vodotěsné. Pochopitelně se zmenší i prostor, se kterým se muselo v telefonu počítat pro zabudování byť jen nano formátu karty.

Abychom jen nechválili

Je tady i možnost pro vznik určitého druhu komplikací. Operátor využívající eSIM musí připravit svůj systém. Ten interní je u T-Mobile již připraven, ale ještě se musí zapracovat na externím. Tedy na tom, který bude využívat přímo zákazník. Při aktivaci eSIM karty by za stávajících podmínek musel uživatel navštívit kamennou prodejnu operátora a to trochu odporuje jedné z největších výhod a sice, aktivovat si zařízení odkudkoli. Pro operátory to znamená předělat internetovou samoobsluhu, aby měl zákazník možnost si zařízení zprovoznit sám.  
sim karty u mobilu

Možná komplikace

U eSIM se vlastně dá hovořit jako o profilu a tento bude možné použít u mobilního zařízení jen jednou. V případě, že dojde ke koupi nového přístroje, bude nutné aktivovat nový profil, což znamená novou SIM. Běžné uživatele to moc trápit nemusí, ale pokud se někdo zabývá testováním nových telefonů, nebude moci s jednou SIM kartou odzkoušet několik telefonu jen jejím přenášením z přístroje do přístroje.

4/5 - (1 vote)