Jak ošetřit pokojové rostliny?

Dům a byt

Na jaře začíná sezóna přesazování i vysazování nových pokojových rostlin. Je tedy nejvyšší čas dobře se na ni připravit. Nezapomeňte zkontrolovat nádoby, podmisky, substráty, hnojiva i nářadí, které budete při těchto činnostech určitě potřebovat. Vyhnete se tak zbytečnému nákupu nepotřebných věcí.

hliněné květináče

Druhá šance pro květináče

Čistota nádob dává základ dokonalému vzhledu pokojových rostlin, ale i jejich zdravotnímu stavu. Staré prázdné květináče, které jste již dali po sezóně bokem, můžete nově vysadit. Vyprázdněné hliněné květináče důkladně omyjte čistou vodou a dezinfekčními přípravky, z plastových nádob vypláchněte starý substrát a vymyjte je.

Pryč s usazeninami bez použití chemie:

1. Nádoby s vysráženými solemi ponořte na několik dní do sudu s dešťovou vodou. Po několika dnech je pomocí kartáče poměrně snadno odstraníte.

2. Druhý účinný způsob čištění bez použití agresivních chemikálií je octová koupel. Připravíte ho z 10 l vody a 1 l octa. Po několika dnech bílé mapy jednoduše setřete houbičkou.
láhev u květin

Substrát a jeho vylepšení

Delší skladovaný substrát nemá velké zásoby živin. Můžete ho však vylepšit tím, že do něj přimícháte granule umělého hnojiva. Působením vody a teploty se z granulí uvolní rovnoměrné dávky živin, které jsou potřebné během celého období růstu rostliny.

Při víceletém nepoužitém substrátu, který jste skladovali a je zabalen ještě v původním obalu, je stejně důležitá dezinfekce. Nejčastěji se používá hypermangán. Vhodný je i 1-2 % roztok formaldehydu, se kterým se substrát zalije a pak se na dva až čtyři dny přikryje fólií. Do takto dezinfikované půdy můžete vysazovat rostliny až po třech týdnech.

Ve vlhkém substrátu se často nacházejí i drobní nepřátelé, jako například drobné mušky. Rostlinám sice neškodí, ale umí znepříjemnit člověku život. V boji proti nim můžete využít osvědčené domácí recepty. Zastrčte do zeminy zápalky hlavičkou dolů nebo ji smíchejte s dřevěným popelem v poměru 1: 50. Nejenže se mušky odstěhují, ale zbavíte se i vinných mušek. Proti různým larvám zabírá půlhodinové vysušení substrátu v troubě. Pokud substrát zapáchá, pořiďte si raději nový.